لذت

چت کوتاهی داشتم با یکی از دوستانم. از تصمیمم برای آینده پرسید که چه می خواهم  بکنم؟ می روم به انسوی اقیاتوس یا نه. و من از بلا تکلیفی ام و اینکه چیزی برایم مهم نیست و شاید بیایم و شاید نه وشاید برگردم به ایران برایش گفتم. نمی دانم چه شد که بحث به لذت کشید. ادعایش این بود که اینجا(یعنی آنجا؟) داریم کار می کنیم و از کارمون لذت می بریم. کلی فرصت های خوب هست برای پیشرفت و اصلن اگه از کارت لذت نبری فایده ای نداره. می گفت من همیشه فیزیک کار می کرده ام چون خوش می گذره. خلاصه بحثمون بالا گرفته بود و اون کارهای بزرگی که در فیزیک در حال انجامه می گفت و ...

ولی من حرفم چیزه دیگه ای بود. من کاملن مخالف این نظرم که کاری رو باید به خاطر لذتش انجام داد . لذتی وجود نداره. این توهم محضه که واقعن داریم لذت می بریم. اصلن شعور و فهم در تعارض کامل با لذت بردنه . هرچی بیشتر بفهمی لذت زندگی ات کمتره. این توجیه  مسخره ایه که به خاطر لذت دارم کار می کنم. لذت بردن هیچ ارزش خاصی نیست به قول اینشتن لذت بردن بیشتر به هدف یه گله خوک وحشی شبیه .  سیستم از ما می خواد که لذت ببریم. چرا ؟ چون تو این سیستم باید خفه شی و کار کنی. تو این سیستم همه با فرصتهای به اصطلاح پیشرفت و پوزیشن های بالاتر خفه می شن، لذت می برن! همگی سرخودمون رو داریم گول میزنیم.

/ 5 نظر / 7 بازدید
علی!

سلام داداش. فقط خواستم بگم که اینجوریام که میگی نیستش!! حالا اگه خودت اینجوری فکر می کنی و احساس میکنی که هیچ لذتی در کار نیس لااقل جانب احتیاط رو بگیر و جمع نبند!!

محمد هاشمی

فنود رسیدی بیا بحث ادامه بدیم

صدیق

بله خیلی از کارها رو ما انجام میدیم به دلیلی غیر از لذت بردن (البته اگر حفظ زندگی رو لذت تصور نکنیم). اما این به این معنی نیست که ما نمی تونیم از چیزی لذت ببریم یا کلا لذتی وجود نداره. موافقم با این بحثت که خیلی وقت ها سیستم می خواد که ما تصور کنیم که لذت میبریم. شاید خیلی از ماها واقعا از کاری که الان می کنیم لذت نبریم و تنها تظاهر کنیم به لذت بردن چون چاره ی دیگه ای نداریم اما من تصور نمی کنم در بین ما ها نباشه کسی که از فیزیک لذت نبره حد اقل ۵-۶ سال پیش ماها عمدتا به دلیل علاقه فیزیک رو انتخاب کردیم.

امیر حسین

فنود قبول دارم که ساختار شکنی هم لذت داره. با اینکه سرتو بگیری بالا و ببینی از چی داری لذت میبری موافقم. اینکه ببینی ارزششو داره یا نه. ولی در اینکه آدم باید از کارش لذت ببره شک ندارم.

آتوسا

گول نزدن مگه میدونی چیه ؟! زندگی عین لگو بازیه ! ... هیچکی نمیدونه شکل درست چیه ..هیجانشم همینه!