بهترین جای دنیا

بر اساس گزارش توسعه انسانی که توسط سازمان ملل در هفته قبل منتشر شد.مردم کشورهای نوردیک بهترین استاندارد زندگی در زمینه ی آموزش، دموکراسی، درآمد و بهداشت عمومی را دارا هستند. کشورهای نوردیک شامل: سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند و ایسلند می شود.

نروژ برای سومین بار پی در پی در صدر قرار گرفته است.  در نروژ 99 درصد مردم می توانند بخوانند و بنویسند، به ازای هر 100000 نفر 413 پزشک وجود دارد. متوسط امید به زندگی در آنجا 78.4 سال می باشد. نروژ همچنیم در صدر کشور های بخشنده در زمینه کمکهای خارجی و سیاستهای سبز محیط زیستی قرار گرفته است.

بر اساس همین گزارش مردم کشور لوگزامبورگ با متوسط در امد سالانه 53780 $ ثروتمند ترین کشور دنیا هستند. در نروژ متوسط درآمد سالانه 45000$ است. اما کشورهای نوردیک بخاطر یک جامعه متوازن در صدر قرار گرفته اند. در بین 17  کشورثروتمند جهان ، سوئد کمترین فقیر و بی سواد را داراست. در کشورهای ایسلند و فنلاند بی سوادر وجود ندارد. این 5 کشور بهترین وضعیت برابر جنسی بین زن و مرد را دارا هستند. امید به زندگی در بین این کشورها بین 77.7 سال در فنلاند و 78.9 سال در نروژ است. با این حال بیشترین امید به زندگی در اختیار ژاپن با 81.3 سال می باشد.

بر اساس این گزارش کشور های ثروتمند ثروتمند تر و فقیر ها فقیر تر شده اند. امید به زندگی در سیرالئون 38.3 سال است (نصف نروژ). در آنجا فقط 36% بزرگسلان توانایی خواندن دارند و متوسط در آمد آنها 470$ می باشد. 25 کشور ته لیست این گزارش همگی درون افریقا هستند.

نکته جالب توجه  اینکه ، میلیون ها تن از ساکنان کشورهای اسکاندیناوی در طی قرنهای گذشته برای فرار از فقر و جنگ به جا های دیگر مهاجرت کرده اند. ولی امروزه ، کشورهای نوردیک خوشبخت و با ثباتند. بطوریکه می شود به عنوان مدلی برای توسعه کشورهای دیگر مورد توجه قرار گیرند.

/ 5 نظر / 12 بازدید
امين ترابي

من با گوگل ريدر مي خوندمت، امروز اومدم كامنت بزارم ديدم اين كامنت دوني تو چه رونقي گرفته، چشام كور شد بس كه فينگيليش خوندم همين گفتم يه سلامي به بر و بكس 80 تادي و غير 80 تادي بگيم.

احسان

آقا منضورت از اين کادری که کنار لينک ه چيه ؟ چرا واسه من بالای دکترا ست؟

فنود

امين سلام. خوشی؟ احسان يعنی خودت نمی دونی؟

احسان

نه جون فنود

دونکيشوت

estandarde zendegi. omide be zendegi. aya ina vaghan doroste! man migam adam onja khoshe ke delesh khoshe. rasti age be nazaret to swed ziad be daneshjooha pool midan ye tahghigh raje be danmark kon<(