زندگی به سبک سوئدی- وقتی قرار است ملتی حال کنند

هر سوئدی که دانشجو شود. دولت سوئد ماهانه 2500 کرون به او کمک بلاعوض می کند. به نوعی حقوق می دهد. برای اینکه این عدد برایتان معنی پیدا کند ، توضیحی می دهم. برای یک زندگی مستقل دانشجویی در استکهلم  به این معنی که حتی در خانه پدریتان نیز زندگی نکنید و اجاره خانه بدهید، حداقل به ماهی3000 تا 3500 کرون احتیاج دارید. البته هستند کسانی که با کمتر از این هم زندگی می کنند ولی به آن دیگه زندگی نمی شه گفت. این حداقلی است که در روز 3 وعده غذایی را بخورید که در خانه تهیه کرده اید  و اتاقی داشته باشید که با یک نفر دیگر  شریک هستید و در عین حال از زندگی لذت ببرید.برای اینکه یک زندگی دانشجویی خوب و راحت داشته باشید بطوریکه سینما هم بتوانید بروید و اتاقی تک نفره داشته باشید و معمولن غذایتان را بیرون از خانه تهیه کنید، حد اقل به ماهی 7000 تا 7500 کرون احتیاج دارید. تقریبن نیمی از خرج ماهیانه مال مسکن است. برای همین اگر کسی مشکل مسکن نداشته باشد با این حقوق 2500 به راحتی می تواند در سوئد زندگی کند. ولی در اینجا( احتمالن مثل خیلی جاهای دیگر) اکثر دانشجو ها در طول دوران تحصیل دانشگاهی شان از خانواده جدا می شوند و مستقل می شوند. حالا بعضی ها از همان اول بعضی ها در میانه راه ، و این حقوق، طبیعتن برای زندگی شان کافی نیست. برای همین می توانند تا حدود 7500 کرون در ماه از دولت وام با نرخ بهره بسیار پایین بگییرند تا پس از اتمام تحصیل اگر سن شان بیشتر از (فکر کنم ) 50 سال نشده باشد و مشغول به کار شدند، آنرا پرداخت کنند. اگرم بیشتر شده بود این وام بخشیده می شود. اگر هم نخواهند زیر دین این وام بروند با چندساعت کار در هفته می توانند جبران کسری خرجشان را بکنند. نکته جالب این است که سوئدی ها در هر جای دنیا دانشجو شوند این کمک را می توانند بدون دادن هیچگونه ضمانتی ، دریافت کنند.

 

همانطور که می دانید دانشگاهها در سوئد هیچ شهریه ای نمی گیرند. و هزینه تحصیل و حتی بیمه نیز در اینجا کاملن مجانی است. تازه این همه آن نیست. در سوئد همه حق دارند از امکان تحصیل در دانشگاه استفاده کنند. حتی اگر ناشنوا باشند.

در یکی از کلاسهایم ، همکلاسی ای  دارم که ناشنواست. برای اینکه بتواند از مطالب کلاس استفاده کند از جلسه دوم درس دونفر هر جلسه سر کلاس درس حاضر می شوند تا حرفهای استاد را برای او به زبان اشاره بگویند.  کلاس ما به زبان انگلیسی برگزار می شود و این دو مترجم می بایست به زبان انگلیسی هم مسلط باشند. و کسی هم سر او منت نمی گذارد :حالا که برایت مترجم آوردیم باید درس سوئدی برداری.

/ 5 نظر / 60 بازدید
نيلوفر

سلام می خوام دعوتت کنم اگه کفشات سياه نيست يه سری به وبلاگم بزنی

احسان

بخش اپلای دانشگاه هم باز شده . ميتونی واسه شريف اپلای کنی ها . ماهانه ۴۵ هزارررررررررر تومن پول ميدن اونم نه مثل اون جا يلخی بلکه کلی سند و مدرک واسه اثبات ميخواد .بيا اپلای کن

صدیق

کشور خودمون هم همینه فقط با یک فرق کوچیک که قرینه این سیستم!!! می خوای درس بخونی چول می دی و...

ايمان

حدود ساعت ۱۰ صبح از چهار راه اعدام ُ- وقتی از ايستگاه متروی مولوی بيرون می آيی ُ به سمت چپ ُ خيابان مولوی را قدم ميزنی ُ آنجا معروف است به بازار مواد غذايی تهران ُُُُ‌ - در مسير تعداد زيادی بچه ای می بينی که مشغول چرخ کشی يا کار در مغازه ها هستند . در کوچه پس کوچه های اين خيابان طويل در هر يک از دخمه های نمور پر است از اين بچه ها در کار گاههای کوچک.... ساعت ۱۰ صبح زمانی که همه سر کلاس هستند. ترجيح می دهم فکر نکنم که ملتی حال می کنند و حلا کنم از حال کردنشان !!

فنود

هدفم اين نبود که بگم از حال کردن اينها حال می کنم. برعکس می خوام بگم چرا ما نبايد حال کنيم. چطور اينا استاندارد زندگی شون اينقدر بالاست که ناشنوا هم می تونه از امکان تحصيل مجانی استفاده کنه ولی بچه های ما اينطورن. اينارو که می گم به اين معنی نيست من اينجا محو شيفته فرنگستون شدم. اينا همه يادآوريه اينه که چرا ما نتونيم اينطوری باشيم؟