زندگی به سبک سوئدی-سيگار

قانونی جدیدن در چند کشور اروپایی تصویب شده ، که مصرف دخانیات را در فضاهای بسته ممنوع می کند. تو لندن با این قانون آشنا شدم ، چون همه مغازه هایی  که درونشان قلیان سرو می شد ، مجبور شده بودند بیرون از مغازه هایشان میز و صندلی بگذارند و قلیان را خارج از آنجا سرو کنند. در استکهلم هم به طور مشخصی با این موضوع بر خورد کردم.  همیشه آدمهایی را می بینید که بیرون از مغازه ای یا کافه ای ایستاده اند و مشغول سیگار کشیدن هستند. حتی خود صاحب مغازه و یا شاگرد مغازه هم برای سیگار کشیدن به بیرون می آیند. در اینجا پاساژهایی و جود دارد که مسیر گذر مردم است. مردم حتی برای گذشتن از این پاساژها که شاید چند دقیقه نیز طول نمی کشد با سیگار روشن وارد نمی شوند. حاضرند در هوا سرد و گاهن بارونی ، بیرون از پاساژ سیگار بکشند ولی داخل نشوند.

از همه اینها بگذریم نکته ای که خیلی برایم جالب بود و بارها شاهدش بودم اینه که. اگر فرضن درون صف اتوبوسی ایستاده اید و یک نفر سیگار به دست هم ، منتظر اتوبوس است . این جناب سیگاری با فاصله از بقیه می ایستد تا دودش بقیه را کمتر اذیت کند.

حالا این رفتارها را با سیگاری های ایران مقایسه کنید. که تمام کافه رفتن و کافه نشستن هایشان برای سیگار کشیدنه. برعکس اینجا، در تهران کافه جای سیگار کشیدنه. نکته اصلی این قانون اینه که سیگار را جزوی از حقوق اجتماعی افراد حساب نمی کند و ادمهای اینجام اکثرن این روپذیرفته اند.

این لینک ها رو هم تازه دیدم.+ و+و+

/ 2 نظر / 14 بازدید
سعيد

kheilicherto pert migia. gagool avazesh dare har maghaze faghat tahe sigar mibini

فنود

اول از همه آمدن سيعد رو به فرنگستون به فال نيک می گيريم. بعدش من ارنباط چند موضوع را تو اين کامنت نفهميدم. اول چرت گفتن منه. دوم گاگول بودن منه و اخریشم ته سيگار ديدن در هر مغازه ست. چرت گفتن و گاگول بودن رو رها می کنم. حالا بماند گاگول بودن چه ربطی به ته سيگار داره. ولی اينجا ته سيگارای دم مغازشون از بقيه جاها کمتر نباشه بيشتر نيست. چون اتفاقن کنار هر دری سطلهای مخصوص ته سيگار گذاشتن. شايد فرانسوی ها بی شعورن.