زندگی به سبک سوئدی - مسئله در

یکی از چیزایی که در استکهلم بیش از اندازه مهمه و رابطه مستقیمی با شخصیت تون داره، اینه که چطور در را باز و بسته می کنید. قبل از اینکه توضیح بدم منظورم چیه، چند نکته را روشن کنم. منظورم در اینجا در های مکانهای عمومیه : مکانهایی که بدون اجازه میشه واردش شد. این در ها در استکهلم اغلب بزرگ و سنگین هستند و تقریبا همگی دارای فنر های بازگرداننده ی در هستند. بیشترشان هم شیشه ای اند. به علت سرمای بسیار زیاد هوا مخصوصن در زمستان، در ها موجودات خیلی مهمی اند و چون همانطور که  گفتم بسیار سنگینند. معمولن قبل از ورودی آنها، کلیدهای مستطیل مانند بزرگی خود نمایی می کنند که با فشار آنها در را باز و سپس بسته می کنند. تا اینجا مشکلی نیست. ولی درهایی که به این سیستم مجهز نیستند نیازمند توجه زیادیند.

در استکهلم اگر دری را باز می کنید باید حتمن و حتمن قبل از آنکه رهایش کنید تا بسته شود پشت سر خود را نگاه کنید و اگر کسی را در نزدیکی در دیدید که به سمت شما می آید باید در را نگه دارید تا او برسد و در را تحویلش دهید. شاید باور نکنید این رفتار بسیار برای سوئدی ها مهم است. از این رفتارهایی که انجام ندادنش به مثابه بی فرهنگیه و انجام دادنش وظیفه اجتماعی.  

/ 7 نظر / 13 بازدید
...

che jaleb!rast migan mardome soed zendegie shadi nadaran?70%maliat?

احسان

خوبی دربازکن؟

realcuckoo

می بينم که هنوز نرفته سبک زندگيتم عوض شده!

فنود

به... تا شادی چی باشه. خيلی سئواله کلي ايه. به نظر من درصد بالای ماليات اينجا بد نيست. با توجه به چيزايی که می بينم. ممکن بعدن چيزايی ببينم که نظرم رو تغيير بده.

فنود

به فاخته: سبک زنديگيمو از کجا ديدی که می گی عوض شده.

امير

هاجي اين فرهنگ فقط مخصوص سوئد نيست همه جا همين کار رو ميکنن. مشکل اينه که اين کار هنوز تو ايران جا نيفتاده

سیروس میرزایی

با عرض ادب ؛ دوست گرامی تقریباً تمامی مطالب وبلاگتان را خواندم هم در مورد لندن و هم از فرهنگ زندگی در استکهلم ؛ اما پس از به پایان رسیدن مطالعه احساس کردم همچین یه چیزی کم است ، همچین رازی نبودم ؛ گویی آبگوشت خوش رنگ و لعابی رو جلو خود دارم که هیچ نمک به آن ریخته نشده است ؛ ! خلاصه کلام اینکه من حرف ها و صحبتهای زیادی در مورد دو مقوله استکهلم سودئد و خیل جمعیت ایرانی ساکن آن ! دوست داشتم با قلم شیوایتان در هول و هوش زندگی ایرانیان مقیم سوئد نیز مطلبی می نگاشتید . به هر حال برایتان آرزوی شادکامی دارم . همیشه در سیر و سفر .